buying guide

Voge SR4 Max vs Honda Forza 350 (2026): Περισσότερο Scooter για τα Λεφτά ή το Σίγουρο Ιαπωνικό Στοίχημα; (Συν το Yamaha XMAX 300)

Voge SR4 Max vs Honda Forza 350 (2026)

Η σύντομη εκδοχή: το Honda Forza 350 είναι το ελαφρύτερο, το πιο οικονομικό και το πιο δοκιμασμένο scooter, με το πυκνότερο δίκτυο αντιπροσώπων στην Ευρώπη πίσω του. Το Voge SR4 Max (που στην Ιταλία πωλείται ως Sfida SR4 Max) έχει περισσότερη ισχύ (34 ίπποι απέναντι σε 29), διπλό δίσκο μπροστά εκεί που η Honda έχει έναν, οθόνη TFT 7 ιντσών και, στην έκδοση Euro 5+ του 2025, θερμαινόμενα γκριπ, θερμαινόμενη σέλα, dashcam και ραντάρ τυφλού σημείου στάνταρ. Στην Ιταλία κοστίζει ακόμη λιγότερο από το Forza. Το Yamaha XMAX 300 είναι η σπορ τρίτη επιλογή: το ελαφρύτερο και το πιο οικονομικό στα καύσιμα από τα τρία, αλλά και το λιγότερο ισχυρό, ενώ τη θέρμανση την πληρώνετε έξτρα. Η δική μας επιλογή για εξοπλισμό ανά ευρώ είναι το Voge. Για χαμηλό βάρος και ησυχία του μυαλού, η Honda.

Για χρόνια η κατηγορία αυτή κατέληγε σε μια Honda ή μια Yamaha. Το SR4 Max είναι ο πρώτος νεοφερμένος που τις φτάνει σε υλικό, και μεγάλο μέρος αυτού του υλικού το μοιράζεται με μια BMW. Ακολουθούν τα επίσημα νούμερα δίπλα-δίπλα, για να δείτε τι αγοράζει κάθε επιπλέον κιλό ή ευρώ.

Από Πού Έρχονται

Το Forza 350 χρησιμοποιεί τον εκλεπτυσμένο και οικονομικό μονοκύλινδρο eSP+ 330 κ.εκ. της Honda. Η ανανέωση του 2025 πρόσθεσε οθόνη TFT 5 ιντσών με πλοήγηση RoadSync και έγκριση Euro 5+, δίπλα στην ήδη υπάρχουσα ηλεκτρική ζελατίνα, το smart key και το απενεργοποιούμενο HSTC.

Το XMAX 300 είναι το σπορ μακροβιότερο μοντέλο της Yamaha. Για το 2025 πήρε κινητήρα 292 κ.εκ. Euro 5+ και τρεις εκδόσεις: τη βασική, την Tech MAX (έγχρωμη TFT, ηλεκτρική ζελατίνα) και την Tech MAX+ (προσθέτει θερμαινόμενη σέλα και γκριπ).

Το SR4 Max προέρχεται από τη Loncin, τη μητρική εταιρεία της Voge, η οποία σύμφωνα με το γερμανικό Motorrad κατασκευάζει ολόκληρα τα scooter C 400 της BMW από το 2018. Το Motorrad χαρακτηρίζει το SR4 Max σε μεγάλο βαθμό ίδιο με το C 400 GT: ίδιος μονοκύλινδρος 350 κ.εκ., πιρούνι KYB 35 mm, μεταξόνιο 1.565 mm, ρεζερβουάρ 12,8 λίτρων και δίσκοι 265 mm. Και το ιταλικό Motorbox αναφέρει ότι μοιράζονται τον κινητήρα και μεγάλο μέρος των μηχανικών μερών. Τα πλαστικά, τα ηλεκτρονικά και οι ρυθμίσεις είναι της Voge, αλλά ο κινητήρας και το βαριατόρ έχουν πίσω τους χρόνια υπηρεσίας με σήμα BMW. Η πλήρης παρουσίαση του SR4 Max εξετάζει το scooter μόνο του.

SR4 Max, Max T ή Sfida; Ένας γρήγορος οδηγός

Το SR4 Max T (Ισπανία) είναι η touring έκδοση: προσθέτει στο βασικό SR4 Max θερμαινόμενα γκριπ και σέλα τριών επιπέδων και ηλεκτρική ζελατίνα με σερβομηχανισμό, ενώ στις παλαιότερες εκδόσεις η ζελατίνα ρυθμιζόταν με εργαλεία. Το ιταλικό Sfida SR4 Max Euro 5+ του 2025 τα έχει όλα αυτά στάνταρ, συν πίσω ραντάρ τυφλού σημείου. Κινητήρας, πλαίσιο και φρένα είναι ίδια σε όλες τις εκδόσεις. Ελέγξτε τον εξοπλισμό κάθε συγκεκριμένης μηχανής, ειδικά αν είναι μεταχειρισμένη.

Δίπλα-Δίπλα: Όλοι οι Αριθμοί

Προδιαγραφή Voge SR4 Max Honda Forza 350 Yamaha XMAX 300
Κινητήρας 349,8 κ.εκ. μονοκύλινδρος, υγρόψυκτος, 4 βαλβίδες Μονοκύλινδρος 330 κ.εκ. (eSP+), υγρόψυκτος, 4 βαλβίδες Μονοκύλινδρος 292 κ.εκ. (Blue Core), υγρόψυκτος, 4 βαλβίδες
Ισχύς 34 ίπποι (25 kW) @ 7.500 σ.α.λ.* 29,2 ίπποι (21,5 kW) @ 7.500 σ.α.λ. 28 ίπποι (20,6 kW) @ 7.250 σ.α.λ.
Ροπή 35 Nm @ ~6.000 σ.α.λ. 31,5 Nm @ 5.250 σ.α.λ. 29 Nm @ 5.750 σ.α.λ.
Βάρος 205 kg ξηρό / ~213 kg έτοιμο προς οδήγηση 186 kg με υγρά 183 kg με υγρά
Ύψος σέλας 761-780 mm (διαφέρει ανά πηγή) 780 mm 795 mm
Μεταξόνιο 1.565 mm 1.510 mm 1.540 mm
Ρεζερβουάρ 12,8 λίτρα 11,7 λίτρα 13,2 λίτρα
Δηλωμένη κατανάλωση 3,5 λίτρα/100 χλμ. 3,4 λίτρα/100 χλμ. ~3,0 λίτρα/100 χλμ.
Εμπρός φρένο Διπλός δίσκος 265 mm, ακτινικές τετραπίστονες δαγκάνες Μονός δίσκος 256 mm, διπίστονη δαγκάνα Μονός δίσκος 267 mm
Πίσω φρένο / ABS Δίσκος 265 mm· ABS δύο καναλιών Δίσκος 240 mm· ABS δύο καναλιών Δίσκος 245 mm· ABS
Αναρτήσεις Πιρούνι KYB 35 mm (~110 mm)· διπλά αμορτισέρ KYB με ρύθμιση προφόρτισης (~127 mm) Πιρούνι 33 mm (100 mm)· διπλά αμορτισέρ Τηλεσκοπικό πιρούνι (110 mm)· διπλά αμορτισέρ (79 mm)
Ελαστικά 120/70-15, 150/70-14 120/70-15, 140/70-14 120/70-15, 140/70-14
Traction control Ναι (TCS) Ναι (HSTC, απενεργοποιούμενο) Ναι (TCS)
Οθόνη Έγχρωμη TFT 7", σύνδεση με εφαρμογή TFT 5", Honda RoadSync LCD 4,3" (η Tech MAX προσθέτει TFT 4,2")
Χώρος κάτω από τη σέλα ~41 λίτρα, με φωτισμό (ένα full-face + ένα jet κράνος· άβολο σχήμα) Δύο full-face κράνη, με φωτισμό Δύο κράνη (ανάλογα με το μέγεθος)
Δίπλωμα Α2 Α2 Α2

Νούμερα κατασκευαστών· τα βάρη του Voge δίνονται από διαφορετικές πηγές ως ξηρό και ως «έτοιμο προς οδήγηση», ενώ τα ιαπωνικά νούμερα είναι με υγρά. *Ιταλία και Ισπανία δηλώνουν 34 ίππους· σε ορισμένες αγορές (π.χ. στη Γερμανία κατά το λανσάρισμα) το SR4 Max εγκρίθηκε στους 29 ίππους / 21,3 kW, οπότε ελέγξτε την άδεια κυκλοφορίας. Προδιαγραφές και τιμές διαφέρουν ανά αγορά - επιβεβαιώστε τοπικά.

Κινητήρας & Επιδόσεις: Ο Κυβισμός Φαίνεται

Και τα τρία είναι μονοκύλινδρα με βαριατόρ, κατάλληλα για Α2. Στα χαρτιά προηγείται το Voge: 34 ίπποι και 35 Nm, απέναντι σε 29,2 ίππους και 31,5 Nm της Honda και 28 ίππους και 29 Nm της Yamaha, δηλαδή περίπου 16% και 21% περισσότερη ισχύς αντίστοιχα. Το βάρος αναιρεί ένα μέρος της διαφοράς: περίπου 6,2 κιλά ανά ίππο για το Voge, 6,4 για το Forza και 6,5 για το XMAX. Πραγματικό προβάδισμα, αλλά μετριοπαθές.

Η διαφορά φαίνεται όταν φορτώσετε το scooter: με συνεπιβάτη, γεμάτη βαλίτσα, μια μακριά ανηφόρα στην εθνική με κόντρα αέρα. Οι Ιταλοί δοκιμαστές (Il Sole 24 Ore, Motorbox) επαίνεσαν την επιτάχυνση και τη σταθερότητα του Voge στις υψηλές ταχύτητες, αν και το Motorbox το βρήκε λίγο νωθρό στο ξεκίνημα από στάση. Το Forza απαντά με τη χαρακτηριστική ομαλότητα της Honda και τη μέγιστη ροπή του χαμηλότερα στις στροφές (5.250 σ.α.λ.), και στην κίνηση σπάνια δείχνει να του λείπει ανάσα.

Στα καύσιμα η σειρά αντιστρέφεται. Η Yamaha δηλώνει περίπου 3,0 λίτρα/100 χλμ. για το XMAX και η Honda 3,4 λίτρα/100 χλμ. για το Forza. Το Voge δίνεται στα 3,5 λίτρα/100 χλμ., ενώ το Motorbox κατέγραψε 25,8 χλμ./λίτρο (περίπου 3,9 λίτρα/100 χλμ.) στη δοκιμή του. Διαιρώντας τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ με τη δηλωμένη κατανάλωση, η θεωρητική αυτονομία βγαίνει περίπου 440 χλμ. για το XMAX, γύρω στα 365 χλμ. για το Voge και γύρω στα 345 χλμ. για το Forza. Ο μικρός κινητήρας του XMAX είναι αυτός που πάει πιο μακριά ανάμεσα στους ανεφοδιασμούς.

Πλαίσιο, Άνεση & Εργονομία

Το Voge έχει τα πιο σοβαρά φρένα: δύο δίσκους 265 mm μπροστά με ακτινικές δαγκάνες απέναντι σε μονό δίσκο στους δύο αντιπάλους, και οι δοκιμαστές τα χαρακτηρίζουν δυνατά και εύκολα στη δοσολογία. Το μεγαλύτερο μεταξόνιο (1.565 mm) και το φαρδύτερο πίσω λάστιχο (150/70-14) βοηθούν στις γρήγορες καμπές, αν και το Il Sole 24 Ore βρήκε τις αναρτήσεις σκληρές στις απότομες λακκούβες της πόλης.

Το αδύνατο σημείο του είναι η μάζα: γύρω στα 213 kg έτοιμο προς οδήγηση, περίπου 27 κιλά περισσότερα από το Forza και 30 κιλά περισσότερα από το XMAX. Εν κινήσει σχεδόν δεν το καταλαβαίνετε, το καταλαβαίνετε όμως όταν το βγάζετε κουπί από μια θέση στάθμευσης ή το ανεβάζετε στο κεντρικό σταντ. Υπέρ του μετρά η χαμηλότερη σέλα (761-780 mm ανάλογα με την πηγή) και τα πατώματα που είναι σχεδιασμένα για πιο κοντούς αναβάτες.

Voge και Forza έχουν και τα δύο ηλεκτρική ζελατίνα. Οι δοκιμαστές αναφέρουν ότι η ζελατίνα του Voge στην ψηλή θέση καλύπτει καλά και τους ψηλούς αναβάτες, αν και το Motorbox διαπίστωσε ότι οι ώμοι εξακολουθούν να πιάνουν λίγο αέρα. Το βασικό XMAX έχει χειροκίνητη ζελατίνα με περίπου 50 mm ρύθμιση· για ηλεκτρική χρειάζεστε την Tech MAX. Η σέλα των 795 mm του XMAX είναι η ψηλότερη εδώ, κάτι που ταιριάζει σε μακριά πόδια και στην πιο σπορ θέση οδήγησής του.

Εξοπλισμός: Στάνταρ vs Προαιρετικό

Στοιχείο Voge SR4 Max (2025 E5+ / Max T) Honda Forza 350 Yamaha XMAX 300
Keyless / smart key Στάνταρ Στάνταρ Στάνταρ
Ηλεκτρική ζελατίνα Στάνταρ Στάνταρ Μόνο Tech MAX / Tech MAX+
Θερμαινόμενα γκριπ + θερμαινόμενη σέλα Στάνταρ (3 επίπεδα) Γκριπ ως αξεσουάρ· όχι εργοστασιακή θερμαινόμενη σέλα Μόνο Tech MAX+
Ενσωματωμένη εμπρός dashcam Στάνταρ (εγγραφή σε κάρτα SD) Δεν διατίθεται Δεν διατίθεται
Πίσω ραντάρ τυφλού σημείου Στάνταρ στο ιταλικό μοντέλο E5+ του 2025 Δεν διατίθεται Δεν διατίθεται
TPMS (πίεση ελαστικών) Στάνταρ Δεν διατίθεται Δεν διατίθεται
Πλοήγηση turn-by-turn Μέσω εφαρμογής Voge στην TFT Μέσω RoadSync στην TFT Garmin μέσω εφαρμογής (Tech MAX/MAX+)
Φρένο στάθμευσης Στάνταρ Δεν αναφέρεται Δεν αναφέρεται
Αλάρμ στο απότομο φρενάρισμα Στάνταρ Στάνταρ (ESS) Δεν αναφέρεται
Βαλίτσα (top box) Αξεσουάρ Στάνταρ στο Forza 350 Deluxe Αξεσουάρ

Ο εξοπλισμός εξαρτάται από αγορά, έκδοση και χρονιά μοντέλου· παλαιότερα ή βασικά SR4 Max μπορεί να έχουν χειροκίνητη ζελατίνα και να μην έχουν ραντάρ. Επιβεβαιώστε τοπικά.

Μια διόρθωση σε κάτι που λέγεται συχνά: και το Forza έχει στάνταρ ηλεκτρική ζελατίνα και smart key. Τα πραγματικά πλεονεκτήματα του Voge βρίσκονται πιο κάτω στον πίνακα: θερμαινόμενη σέλα και γκριπ, dashcam, TPMS και, στο νεότερο ιταλικό μοντέλο, ραντάρ τυφλού σημείου. Κανένα από τα τρία τελευταία δεν διατίθεται για το Forza σε καμία τιμή, ενώ η Yamaha κρατά τη θέρμανση για την κορυφαία της έκδοση.

Τιμή, Εγγύηση & Κόστος Χρήσης

Αγορά Voge SR4 Max Honda Forza 350 Yamaha XMAX 300
Ιταλία 6.290 € f.c. (τιμή λανσαρίσματος Sfida SR4 Max E5+ 2025) 6.490 € (Deluxe 7.190 €) 6.599 € (Tech MAX 7.299 €· Tech MAX+ 7.599 €)
Ισπανία 5.787 € (SR4 Max T) 6.465 € 6.499 €
Ηνωμένο Βασίλειο Ρωτήστε τον αντιπρόσωπο Voge £5.999 OTR ~£6.500 (τιμή αντιπροσώπου)
Βασική εγγύηση 2 έτη (οι τοπικές επεκτάσεις διαφέρουν) Συνήθως 2 έτη στην Ευρώπη Συνήθως 2 έτη στην Ευρώπη

Επίσημες τιμές καταλόγου τη στιγμή της συγγραφής· οι Ιταλοί αντιπρόσωποι της Voge συχνά διαφημίζουν τιμές κάτω από τον κατάλογο. Οι τιμές διαφέρουν ανά αγορά και προσφορά - επιβεβαιώστε τοπικά.

Σε τιμή καταλόγου η διαφορά από το Forza είναι μικρή στην Ιταλία (200 €) και μεγαλύτερη στην Ισπανία (περίπου 680 €). Εξισώστε τον εξοπλισμό και μεγαλώνει: ένα XMAX με θερμαινόμενα γκριπ και σέλα είναι το Tech MAX+, 1.309 € ακριβότερο από το Voge στην Ιταλία, και πάλι χωρίς dashcam, ραντάρ ή TPMS. Για σύγκριση, το Motorrad ανέφερε το 2023 ότι το συγγενικό BMW C 400 GT ξεκινούσε από 8.450 € στη Γερμανία, και με παρόμοιο εξοπλισμό κόστιζε πάνω από 2.700 € περισσότερο από το SR4 Max.

Το κόστος χρήσης ευνοεί το ιαπωνικό δίδυμο: ελαφρύτερα, ελαφρώς πιο οικονομικά, με δυνατές μεταπωλητικές αξίες και δίκτυα σέρβις παντού. Το δίκτυο της Voge μεγαλώνει αλλά είναι πιο αραιό, και οι μεταπωλητικές αξίες του SR4 Max δεν έχουν ακόμη μακρύ ιστορικό. Το Motorrad αναφέρει διάστημα σέρβις για το Voge στα 10.000 χλμ. ή ετησίως.

Όσον αφορά την αξιοπιστία, ο οδηγός γνωστών προβλημάτων του SR4 Max δεν βρήκε ευρέως αναφερόμενες βλάβες κινητήρα ή βαριατόρ. Τα παράπονα που επανέρχονται αφορούν ρυθμίσεις: συντηρητικά ABS και traction control (το Motorbox βρήκε το TCS λίγο απότομο ακόμη και στο μοντέλο του 2025), υψηλές πιέσεις ελαστικών κατά την παράδοση και μπερδέματα με το firmware του ταμπλό. Η ευρύτερη εικόνα της μάρκας βρίσκεται στον οδηγό αξιοπιστίας Voge.

Πού Κερδίζει το Forza - Και Κερδίζει Στ' Αλήθεια

Ιδού το ειλικρινές επιχείρημα υπέρ της Honda. Περίπου 27 κιλά λιγότερο βάρος το κάνουν πιο εύκολο στην καθημερινότητα, στα πάρκινγκ και στο κεντρικό σταντ. Ο κινητήρας eSP+ είναι από τους πιο ομαλούς και οικονομικούς της κατηγορίας, και το απενεργοποιούμενο HSTC είναι πιο εκλεπτυσμένο από το απότομο TCS του Voge. Ο χώρος κάτω από τη σέλα χωράει δύο full-face κράνη, ενώ τα ακανόνιστα 41 λίτρα του Voge χωράνε ένα full-face και ένα jet, και η έκδοση Deluxe προσθέτει έξυπνη βαλίτσα που κλειδώνει με το κλειδί. Έπειτα, υπάρχουν οι μεταπωλητικές αξίες, η κάλυψη αντιπροσώπων και η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών σχεδόν όπου κι αν οδηγείτε. Αν κρατάτε ένα scooter οκτώ χρόνια και θέλετε το πιο σίγουρο στοίχημα, το Forza είναι η ορθολογική επιλογή. Τα επιπλέον χρήματα αγοράζουν βεβαιότητα, όχι εξοπλισμό.

Το XMAX 300: Ο Τρίτος Δρόμος

Το XMAX είναι το ελαφρύτερο (183 kg) από τα τρία, με το μεγαλύτερο ρεζερβουάρ (13,2 λίτρα) και την καλύτερη δηλωμένη κατανάλωση, που δίνει θεωρητική αυτονομία πάνω από 400 χλμ. Η ψηλότερη σέλα και το σπορ πλαίσιο ταιριάζουν σε αναβάτες που στρίβουν περισσότερο απ' όσο ταξιδεύουν. Είναι όμως και το πιο αργό στα χαρτιά (28 ίπποι, 29 Nm), με μονό δίσκο μπροστά και μόλις 79 mm διαδρομή πίσω, ενώ η LCD και η χειροκίνητη ζελατίνα του βασικού μοντέλου δείχνουν παρωχημένες δίπλα στο Voge. Η Tech MAX+ κλείνει το κενό στην άνεση, αλλά γίνεται το ακριβότερο scooter εδώ.

Η Ετυμηγορία: Τρεις Σωστές Απαντήσεις

Αγοράστε το Voge SR4 Max αν...

  • Θέλετε τη μεγαλύτερη ισχύ (34 ίπποι, 35 Nm) και διπλό δίσκο μπροστά για διπλή οδήγηση και εθνικές
  • Θερμαινόμενα γκριπ και σέλα, dashcam, TPMS και (μοντέλο 2025) ραντάρ τυφλού σημείου στάνταρ μετρούν για εσάς περισσότερο από το σήμα
  • Η χαμηλή σέλα σάς βοηθά και τα επιπλέον ~27 κιλά δεν σας ενοχλούν
  • Σας αρέσει η ιδέα μηχανικών μερών συγγενικών με το BMW C 400 σε χαμηλότερη τιμή

Αγοράστε το Honda Forza 350 αν...

  • Το χαμηλό βάρος και η φινέτσα μετρούν περισσότερο, ειδικά για χρήση στην πόλη
  • Θέλετε δύο full-face κράνη κάτω από τη σέλα ή την έξυπνη βαλίτσα του Deluxe
  • Η μεταπωλητική αξία και ένας αντιπρόσωπος σε κάθε πόλη αξίζουν να πληρώσετε λίγο παραπάνω

Αγοράστε το Yamaha XMAX 300 αν...

  • Θέλετε το ελαφρύτερο και πιο οικονομικό scooter με τη μεγαλύτερη αυτονομία
  • Είστε ψηλοί ή προτιμάτε μια πιο σπορ θέση οδήγησης, πιο κοντά σε μοτοσυκλέτα
  • Θα πληρώσετε έξτρα για την Tech MAX+ ώστε να έχετε θέρμανση με σήμα Yamaha

Η άποψή μας: το Forza είναι το πιο φινιρισμένο scooter εδώ και το XMAX το πιο αποδοτικό. Για τον αναβάτη του 2025-2026 που θέλει το περισσότερο scooter για τα λεφτά του, το SR4 Max κερδίζει καθαρά σε υλικό και εξοπλισμό. Αυτό που θυσιάζετε είναι το βάρος και ένα αποδεδειγμένο ιστορικό μεταπώλησης, και το δεύτερο θα το κρίνει μόνο ο χρόνος.

Όποιο κι αν Διαλέξετε

Αν κερδίσει το SR4 Max, λίγα αξεσουάρ διορθώνουν τα γνωστά αδύνατα σημεία του. Η σκληρή τσάντα τούνελ 16 λίτρων αναπληρώνει τον άβολο χώρο κάτω από τη σέλα, η βάση πλοήγησης φέρνει κινητό ή GPS στο ύψος των ματιών, και σε ένα scooter ~213 kg το πέλμα πλαϊνού σταντ βοηθά σε μαλακό έδαφος ή καυτή άσφαλτο. Οι χούφτες με ανεμοθραύστες συμπληρώνουν τα θερμαινόμενα γκριπ τον χειμώνα. Τα βρίσκετε όλα στη συλλογή αξεσουάρ SR4 Max. Για ταξιδιωτική χωρητικότητα σε οποιοδήποτε από τα τρία, δείτε τις βαλίτσες top case και τον οδηγό συμβατότητας βαλιτσών. Διαλέγετε ακόμη ανάμεσα σε μάρκες; Διαβάστε το Voge ή ιαπωνικές μάρκες, ή συγκρίνετε το δικύλινδρο SR450X με το ADV350 της Voge.

Συχνές Ερωτήσεις

Voge SR4 Max ή Honda Forza 350; Ποιο είναι καλύτερο;

Σε υλικό και εξοπλισμό, το Voge: περίπου 5 ίπποι περισσότεροι, διπλός δίσκος μπροστά, μεγαλύτερη TFT, και θερμαινόμενη σέλα, θερμαινόμενα γκριπ, dashcam και TPMS στάνταρ, συνήθως για λιγότερα χρήματα. Το Forza είναι περίπου 27 κιλά ελαφρύτερο, ελαφρώς πιο οικονομικό και έχει πιο εκλεπτυσμένα ηλεκτρονικά, καλύτερες μεταπωλητικές αξίες και μεγαλύτερο δίκτυο αντιπροσώπων. Διαλέξτε με βάση το τι μετρά περισσότερο για εσάς.

Voge SR4 Max vs Honda Forza 350 vs Yamaha XMAX 300: ποιο είναι το πιο γρήγορο;

Το Voge έχει την περισσότερη ισχύ και ροπή (34 ίπποι, 35 Nm όπου έχει εγκριθεί σε αυτό το επίπεδο), μπροστά από το Forza (29,2 ίπποι) και το XMAX (28 ίπποι). Το επιπλέον βάρος του μικραίνει τη διαφορά, οπότε φαίνεται κυρίως με συνεπιβάτη ή φορτωμένο.

Είναι το SR4 Max ίδιο με το BMW C 400 GT;

Όχι ίδιο, αλλά στενός συγγενής. Η Loncin κατασκευάζει το C 400 για την BMW και φτιάχνει επίσης το SR4 Max. Motorrad και Motorbox αναφέρουν τον ίδιο κινητήρα 350 κ.εκ. και μεγάλο μέρος των ίδιων μερών πλαισίου, όπως μεταξόνιο, διαστάσεις ελαστικών, φρένα και ρεζερβουάρ. Πλαστικά, ηλεκτρονικά και ρυθμίσεις διαφέρουν.

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε SR4 Max και SR4 Max T;

Όπου πωλούνται και τα δύο, το T προσθέτει θερμαινόμενα γκριπ και σέλα (τρία επίπεδα) και ηλεκτρική ζελατίνα με σερβομηχανισμό. Κινητήρας, πλαίσιο και φρένα είναι ίδια. Στην Ιταλία το Sfida SR4 Max Euro 5+ του 2025 περιλαμβάνει αυτόν τον εξοπλισμό συν πίσω ραντάρ τυφλού σημείου στάνταρ.

Ποιο scooter έχει τον μεγαλύτερο χώρο κάτω από τη σέλα;

Το Forza 350 είναι το πιο πρακτικό, χωρώντας δύο full-face κράνη. Ο χώρος των 41 λίτρων του Voge έχει ακανόνιστο σχήμα και χωράει ένα full-face και ένα jet· το XMAX χωράει δύο κράνη ανάλογα με το σχήμα τους.

Ποιο είναι καλύτερο για πιο κοντό αναβάτη;

Το Voge έχει τη χαμηλότερη σέλα (761-780 mm ανάλογα με την πηγή), αλλά είναι και το βαρύτερο. Το Forza (780 mm, 186 kg) είναι ο καλύτερος συμβιβασμός. Η σέλα των 795 mm του XMAX είναι η ψηλότερη από τις τρεις. Ο οδηγός ύψους σέλας εξηγεί γιατί το πλάτος και το βάρος μετρούν όσο και ο αριθμός.

Μπορώ να οδηγήσω και τα τρία με δίπλωμα Α2;

Ναι. Και τα τρία είναι εντός των ορίων του Α2 χωρίς περιορισμό.


Έχετε οδηγήσει δύο από αυτά τα τρία το ένα μετά το άλλο, ή περάσατε από Forza ή XMAX σε SR4 Max; Πείτε το στον επόμενο αναγνώστη στα σχόλια. Και όποιο scooter κι αν διαλέξετε, χρησιμοποιήστε τον κωδικό VOGEBLOG5 για 5% έκπτωση στην πρώτη παραγγελία αξεσουάρ.

0 σχόλια

Υποβάλετε ένα σχόλιο

Έχετε υπόψη ότι τα σχόλια χρειάζεται να λάβουν έγκριση προτού δημοσιευτούν.

Φιλτράρισμα ανά μοντέλο: